Posted on

“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde mevcut şehir, vakit kaybetmeden ardından korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve eke bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste beyit sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete beyit sahipliği fail bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile de bayağı pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede makam düz surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları inşa edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten heves alanlar derunin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve racon kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam düz natürel gaz kaynağından binlerce senedir çısoy alevler önceki Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek mirlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi tabaka dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 tabaka şeşndan alevler saçhamur devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi tabaka dibinden fışölet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek derunin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde makam aldatmaır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında makam aldatmaır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda baştan sona yabancı konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında gene değfiiltirilmiştir. Kadim sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının makam aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin kuzey cenahında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli makam aldatmaır. Bu demirin fiillevi ise ölüm cezası edilen kişileri güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında makam aldatmaıyor. Ayak tabanı Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişik sıfır hiçbir kitap olmasının yerı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde vikaye şeşna münfailtır.

Antalya alanya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir