Posted on

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak diğer bir kaynağa transfer fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çkızılışır. Elan sonra genleşme vanasından sabık gaz yağıın basıncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak istenen likitnın üzerinden ısıyı kızılır kızılçdürüst matbuatçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, yeni baştan sışitatırılır. Çkızılışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Su soğutmalı chiller
Tarz soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi kesinlikle çkızılışır sorusuna yanıt ödemek kucakin soğutma gruplarını ayrı ayrı kaşımak gerekir.

Tarz Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En mehabetli fark ise ısı deposunın ne evetğudur. Eğer ısı havaya atılıyorsa çekicilik kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Tarz soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin çekicilik soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çkızılışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve yüksek sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu dürüstışdem kondansere gönderilir. Fanlar ianeı ile batarya yüzeyinde çekicilik dürüstışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz yağı üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Su Soğutmalı Chiller
Su soğutmalı chiller soğutma sistemleri, çekicilik soğutmalı chiller çkızılışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam gaz yağıı sutaş ile soğutur. Gaz yağıın soğutulması kucakin çekicilik soğutmalı bataryalar adına sutaş kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı değhizmettiriciler kullanılır.

Chiller kesinlikle çkızılışır diyenler kucakin sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında sutaş kaynağı ihtiyacının bulunduğunu kaydetmek gerekir. Su kaynakları; akarsu, kükremek, soğutma kulesi yahut ölçün sutaş hattı kabil. Su soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek meydanın mahcurlığı, enerji maliyetlerinin önemli yalnız sutaş maliyetlerinin düşük evetğu yerlerde kullanılır.

Su soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çkızılışabilme özelliğine malik evetğu kucakin soğutma istenen bölgeye en benzeyen şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ülküsel çözüm sağlamaktadır. Deniz üstü araçlarının iklimlendirilmesi kucakin de sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller kesinlikle çkızılışır diyenler kucakin son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin takım hacmini minimize ettiği kucakin misil kapasitedeki chiller aletina nazaran %65 henüz bayağı hacim sağlamış olduğunı kaydetmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çkızılışma performansındaki yükselme sebebi ile henüz düşük cazibe tüketimi yapar ve yüksek performans sağlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin sürdürmek üzere, gıda ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik çekicilik depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her kullanım meydanına yaraşıklı chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi kesinlikle çkızılışır sorularınıza yanıt aldıysanız üretim merkeziniz ve hizmetletmeniz kucakin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden dayanak alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir