Posted on

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir lügat olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “misyon” veya “iş” medlulına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda el ve hükümet konulerinde kullanılırdı.

Vasat Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet veya kilise aracılığıyla atanmış bir görevliyi tarif etmek kucakin kullanılmaya esaslandı. Bu görevliler, örneğin mevki daireleri veya kiliselerde çeşitli konulerle mesul olan kişilerdi.

Giderek, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi veya mezun bir konumda mevcut herhangi bir kişhayır tarif etmek kucakin kullanılmaya esaslandı. Hasetmüzde, “official” kelimesi ekseri hükümet, spor veya iş dünyası üzere resmi bir konumda mevcut kişileri veya kurumları tarif etmek kucakin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Giderek, lügat resmi veya mezun bir konumda mevcut herhangi bir kişhayır tarif etmek kucakin kullanılmaya esaslamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir